Čo potrebujete k úspešnej prezentácii?

Prezentácia pred kolegami, spolužiakmi alebo potenciálnymi klientmi je nočná mora pre mnohých ľudí – a to nielen pre tých hanblivejších alebo pre introvertov. Strach z publika je úplne bežný a jediný spôsob, ako sa ho zbaviť, je vstať a jednoducho začať. K úspešnej prezentácii však okrem odvahy potrebujete aj pár vecí, o ktorých si povieme v dnešnom článku.

Tabuľa alebo projektor

Flipchart, interaktívna tabuľa, whiteboard, projektor… možností, ako vizuálne ukázať prítomným vašu prezentáciu, je veľa. Dosť závisí od toho, či ju máte prichystanú vopred, alebo či sa chystá skôr o brainstorming. Ak máte klasickú prezentáciu, najlepším riešením je interaktívna tabuľa alebo projektor. Ak plánujete veci zapisovať všetkým na očiach „live“, použite flipchart alebo whiteboard.

Ukazovacie pomôcky

Laserové ukazovadlo ale aj klasická palička či pero nie sú na škodu.Vo veľkých sálach, kde môže mať plátno s vašou prezentáciou uhlopriečku aj cez 10 metrov, odporúčame práve laserové ukazovadlo. Nezabudnite, že pre väčšie publikum je potrebné aj riadne ozvučenie, a teda minimálne mikrofón s nejakým reproduktorom.

Dobre spracovaný námet

Aby vaša prezentácia mala úspech, musí byť riadne spracovaná. Okrem audiovizuálnych pomôcok sa preto hodí aj niečo viac, ako len powerpointové slidy. Odporúčame pozrieť sa napríklad na možnosti aplikácie Prezi, ktorá posúva kvalitu vašej prezentácie na novú úroveň.

Pozorné publikum

Máte komu prezentovať? Fajn, teraz je na čase ich zaujať. Začnite vašu prezentáciu otázkou, vtipom alebo inou úlohou pre vaše publikum, ktoré tak motivujete k pozornosti. Správna reč tela a vyjadrovacie prostriedky vám tiež dokážu pomôcť doviesť vašu prezentáciu k zdarnému koncu.

Podklady pre publikum

Každý z vašich návštevníkov by mal dostať niečo, čo si z prezentácie odnesie. Malá brožúrka, leták alebo čokoľvek iné, čo bude mať po ruke počas celej prezentácie. Ak je to možné a prezentujete o niečom zaujímavom, čo sa dá doniesť priamo na prezentáciu, nechajte pár kúskov kolovať po celej sále, aby každý videl dotyčnú vec aj na vlastné oči.