Čo by mal spĺňať kvalitný pracovný stôl?

Vyberáte si nový pracovný stôl do vašej dielne? Či už pracujete s drevom, zvárate, opravujete bicykle alebo renovujete bloky motorov, váš pracovný stôl by mal vo všetkých prípadoch spĺňať niekoľko základných pravidiel, vďaka ktorým sa naň vždy budete môcť spoľahnúť. 

Robustnosť 

Celá nosná konštrukcia stola by mala byť pevná a jednoduchá. 4 hrubé oceľové nohy zabezpečia, že ak do nich náhodou niekto vrazí s vysokozdvižným vozíkom, nezlomia sa. Aj samotná pracovná doska by mala byť z dostatočne hrubého a pevného materiálu, ktorý vydrží aj hrubšie zaobchádzanie. Niektoré sú napríklad potiahnuté gumou alebo epoxidom. 

Okraje 

Okraje pracovného stola by mali byť oblé a mali by pretŕčať nad pracovnú plochu aspoň jeden centimeter ako také ochranné hradby, vďaka ktorým vám zo stola nespadne na zem žiadna súčiastka, skrutka, ale ani pružinka z pera. Ak máte starý stôl bez takýchto okrajov, šikovný majster vám ich tam ľahko privarí. 

Nosnosť 

Treba vziať do úvahy, že na stôl budete pravdepodobne klásť desiatky až stovky kilogramov materiálu, súčiastok alebo náradia. Nie je ničím výnimočným, keď na stôl položíte aj celý spomínaný motor auta a ďalšie potrebné veci. Pri kúpe stola sa preto vždy pýtajte na jeho skutočnú nosnosť, aby ste vedeli, s čím môžete počítať. 

Rozšírenia 

Dajú sa na váš stôl v budúcnosti nainštalovať nejaké vylepšenia? Bude o čo uchytiť zverák, brúsku, alebo aj len obyčajné nastaviteľné svetlo či prídavnú policu? Dobre si prezrite, či je stôl na takéto veci predpripravený a ako ich budete prípadne riešiť. 

Výška 

Výška vášho stola by mala byť taká, aby ste pri ňom mohli spokojne robiť postojačky aj celé hodiny bez toho, aby vás bolel chrbát. Samozrejmosťou pri takomto stole je aj kvalitná stolička, ktorá bude tiež výškou zodpovedať vašim požiadavkám. 

Prezrite si celú našu ponuku pracovných dielenských stolov.