Jesenná sezóna zberu úrody: Ste na ňu pripravení?

Leto sa blíži ku koncu o čom svedčí aj čoraz zhoršujúce sa počasie. Spolu s jeseňou prichádza aj veľa práce na našich poliach a záhradách – s úrodou, ktorú čaká zber, spracovanie a následné uloženie na zimu. Máte všetky potrebné pomôcky, vďaka ktorým toto obdobie zberu zvládnete ľavou zadnou? 

Prepravky 

Pri zbere veľkého množstva plodín potrebujete len dve veci. Poriadne veľkú vlečku, ideálne aj s traktorom, a veľké množstvo kvalitných prepraviek, do ktorých môžete vy a prípadne aj ďalší ľudia zberať jablká, hrušky, slivky, hrozno, orechy a ďalšie jesenné produkty prírody. Prepravky sú pevné a stohovateľné, práca s nimi je naozaj komfortná. 

Rebríky 

Ak máte ovocný sad so staršími stromami, potrebujete zopár šikovných pomocníkov, s ktorými sa dostanete aj k tým najkrajším plodom na najvyšších konároch. Na novom a stabilnom rebríku sa budete cítiť bezpečne pri oberaní a hodí sa vám aj na rôzne iné domáce práce alebo činnosti v dielni či na stavbe. 

Kanistre a sudy 

Chcete z jabĺčok odšťaviť čerstvý a zdravý mušt? Pravdepodobne ho budete potrebovať v niečom uskladniť. Na to sú vhodné napríklad kanistre či bandasky, z ktorých sa vám pri preprave nevyleje. Sudy sú zase vhodné na kvas zo sliviek, z ktorých následne môžete nechať vypáliť tú najlepšiu slivovicu. 

Technika a stroje 

Pri práci v záhrade sa vám môže zísť aj rôzna iná technika, ako napríklad lis na odšťavenie jabĺk, sušička na ovocie, bylinky a huby, ale aj legálne domáce destilačné zariadenie. Všetky produkty, ktoré zo záhrady pozbierate a následne spracujete, je vhodné aj dostatočne uskladniť. Na to najlepšie poslúži pevný policový regál. 

Poháre 

Chystáte sa zavárať kompóty, džemy, kečup alebo sirupy? Budete potrebovať aj dostatok čistých zaváraninových pohárov. Nezabudnite kupovať len kvalitné poháre a uzávery, ktoré nepovolia a v ktorých vám zaváranina naozaj vydrží celý rok.