Nádrž na ďažďovú vodu šetrí zdroje aj vašu peňaženku

Voda je jedným z najdôležitejších zdrojov na Zemi a jej udržateľné využívanie je dôležitou témou súčasnej doby. Jedným z riešení, ako šetriť vodu a zároveň peniaze, je inštalácia nádrže na dažďovú vodu. V tomto článku sa dozviete, čo je vlastne zber dažďovej vody a aké sú jeho výhody.

Čo je zber dažďovej vody?

Zber dažďovej vody je zachytávanie zrážok, ktoré dopadajú na vašu strechu či pozemok, do nádrží na dažďovú vodu. Keď dážď spadne na strechu, odvedie sa cez žľaby priamo do nádrže, kde sa prefiltruje. Nádrže sú zakryté, aby sa zabránilo znečisteniu a odparovaniu vody. 

Aké sú výhody zadržiavania vody?

Zadržiavanie vody prináša mnohé výhody, ktoré sú užitočné pre vás, komunitu aj životné prostredie. Toto sú niektoré z nich:

1. Šetrenie peňazí

Zadržiavanie dažďovej vody je ekologické aj ekonomicky výhodné. Používanie dažďovej vody zníži vaše účty za vodu, pretože je zadarmo. Stačí, keď jednorazovo zainvestujete do nádrže na dažďovú vodu.

2. Polievanie trávnika a záhrady aj v období sucha

Zadržiavanie vody vám umožní pripraviť sa na obdobia sucha, takže budete môcť zalievať záhradu a trávnik aj počas obmedzení, s ktorými sa niekedy stretávame v letných mesiacoch. Na zachytenú dažďovú vodu sa totiž nevzťahujú pravidlá úspory vody.

3. Rastliny milujú dažďovú vodu

Dažďová voda je ideálna na zalievanie záhrady, trávnika a izbových rastlín, pretože je mäkká, neobsahuje chlór a má iba nízky obsah vápnika. Môžete ju použiť aj na umývanie auta alebo doplnenie vody do bazéna.

4. Šetrenie pitnej vody

Ak je vaša nádrž napojená na toaletu a práčovňu, môžete dažďovú vodu efektívne využívať v obdobiach intenzívnych zrážok počas celého roka. Znižuje sa tým spotreba pitnej vody, ktorá pomaly dochádza.

5. Zníženie zaťaženia kanalizácie

Zachytávanie dažďovej vody znižuje zaťaženie dažďovej kanalizácie. Strešné zrážky nie sú splachované do kanalizácie a namiesto toho sa vlievajú do suda. To pomáha znižovať riziko vzniku škôd spôsobených dažďovou vodou v potokoch.

Inštalácia nádrže na dažďovú vodu

Recyklácia dažďovej vody je oveľa jednoduchšia, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Inštaláciu nádrže na dažďovú vodu zvládnete svojpomocne s využitím praktického návodu. Nádrže na zber a skladovanie dažďovej vody sú dostupné v rôznych tvaroch a veľkostiach. Niektoré majú objem až 720L a skvele sa hodia k trendom modernej architektúry.

Sú inteligentne riešené a vybavené horným otvorom s krytom, niekoľkými miestami pre možnosť pripojenia zvodu odkvapu a otvormi so závitom pre kohútik alebo spojku na záhradnú hadicu.