Rôzne typy skladovania: Tovar nepatrí len do regálov

Aj keď naša hlavná parketa sú práve regály a regálové systémy, vo svete (aj na Slovensku) narazíte na mnohé netradičné skladovacie riešenia, ktoré sú však pre konkrétny druh tovaru lepšie. Niektoré sa dnes už nepoužívajú, no určite vás zaujme ich použitie.  

Vešanie na háky

Pri tovare a produktoch, ktoré sa skladujú zavesené, nemusíme chodiť ďaleko. Stačí ísť na prvý bitúnok alebo do mäsokombinátu, kde sa na veľkých hákoch hompáľajú celé polovičky prasiat. Podobne sa (na nejaký čas, skladujú aj statory elektromotorov do pračiek, ktoré na týchto hákoch absolvujú aj zdĺhavú cestu cez lakovaciu veľkú pec. Na „háky“ sa vešia aj oblečenie – najmä bundy a kabáty, ktoré sa musia skladovať aj prevážať zavesené. Tričká, nohavice a ostatné veci môžu byť aj poskladané.

Pružiny?

Áno, práve toto je jeden z najzaujímavejších starých spôsobov prepravy a skladovania určitého špecifického typu produktov. Viete, čo sa prevážalo v špeciálnych klietkach na pružinách? Výbušniny – najmä dynamit a nitroglycerín, ktoré sa používali počas americkej zlatej horúčky. Vtedajšie cesty boli prašné a vozy nemali žiadne odpruženie ako dnešné moderné autá. Dynamit by počas cesty skákal po celom dostavníku a pri otrasoch (a svojej vtedajšej kvalite) by aj veľmi ľahko vybuchol. Práve preto ich prevážali v klietkach, kde boli zospodu aj zvrchu upevnené na pružine – vďaka ktorej mali akýsi typ pérovania a neprenášali sa na ne všetky nerovnosti ciest.

Nádrže a kontajnery nie sú iba na tekutiny

Veľké nádrže, v ktorých nákladné autá prevážajú napríklad pohonné hmoty, už dnes neslúžia len na benzín, naftu, mlieko, pivo či colu. Tieto „tanky“ sa čím ďalej tým viac využívajú aj na prevoz iného tovaru a materiálu, ktorý je lepšie udržať izolovaný. Niekedy ide o nebezpečný odpad, inokedy dokonca o veľmi citlivé súčiastky. Moderné firmy dokážu z nádrže vyrobiť doslova sterilnú miestnosť, do ktorej je povolený vstup len v ochrannom odeve. Je to jednoduché a pritom účinné.

 

Poznáte nejaký zaujímavý druh skladovania tovaru, ktorý sme nespomenuli? Alebo chcete prekonzultovať riešenie vo vašom sklade? V oboch prípadoch sa nám ozvite, radi to s vami preberieme.