Vysokozdvižné vozíky: Čo ste o nich (možno) nevedeli

Elektrické aj motorové vysokozdvižné vozíky sú asi najpoužívanejším a najlepším pomocníkom vo väčšine malých aj veľkých skladov. Laici, ktorí vozíky nikdy nevideli, ale aj ich pravidelní šoféri však o nich nevedia často zaujímavé a dôležité informácie. Poďme sa na to pozrieť.

Elektrické vozíky majú aj 50 batérií

Moderné elektrické vozíky majú 1-2 veľké akumulátory, ktoré sa dobíjajú. Fungujú podobne ako nové elektromobily, s rýchlonabíjačkami a inými podobnými vychytávkami. Mnohé staršie modely však majú aj 50 klasických autobatérií, ktoré sú navzájom prepojené a dajú sa v prípade potreby aj okamžite vymeniť. Taká výmena je však veľmi drahá a časovo náročná.

Diesláky do skladu nepatria

Vysokozdvižné vozíky poháňané spaľovacími motormi nie sú určené na použitie v interiéroch. Je iné, keď na nich skladník behá po vonku, vykladá kamióny a vozí palety aj kúsok dovnútra za veľkú nakladaciu bránu. Na stále jazdenie vo vnútri však zvoľte radšej elektrické vozíky, ktoré nie sú v interiéri vôbec škodlivé ani zapáchajúce.

Potrebujete na ne rôzne typy dokladov

Myslíte si, že vodičský preukaz vám stačí len všeobecne na vysokozdvižné vozíky ako také? Ste na omyle. Podobne, ako aj v prípade motoriek, kde máme až štyri kategórie, aj pri vozíkoch na každý typ potrebujete iné oprávnenie – napríklad v závislosti od motora alebo od maximálnej povolenej váhy, ktorú môžete na vozíku prevážať.  

Najviac úrazov sa stáva práve na vozíku

Vozík nie je plošina! Skladníci majú v obľube obsluhovať vysoké regály tak, že jeden z nich vozík ovláda a druhý stojí na lyži, vďaka čomu dosiahne aj na najvyššie police. Takéto správanie je maximálne nezodpovedné. Je lepšie mať v sklade k dispozícii jednu vysokozdvižnú plošinu, ktorú si skladník v pohode obslúži sám a z ktorej môže aj vo výške manipulovať s tovarom (alebo vymeniť žiarovku