Triedenie odpadu: ako začať a ktoré popolnice či odpadkové koše vybrať?

Triedenie odpadu sa v médiách spomína najmä s domácnosťami. Obrovské množstvá odpadu, najmä papierového a plastového (a teda recyklovateľného) však vznikajú vo všetkých výrobných fabrikách, ale aj kancelárskych firmách. Ako separovať a čo všetko na to potrebujete?

Dôležitosť separovania vo firmách

V každej modernej spoločnosti by sa mal brať ohľad na životné prostredie. Napríklad skartovanie dokumentov a následná separácia papierového odpadu ochráni nielen planétu, ale aj citlivé údaje, ktoré sa na dokumentoch mohli nachádzať.

Modré popolnice na papier

Modré plastové koše slúžia takmer vždy na odloženie papiera. Veľká, 120 litrová popolnica v našej ponuke vyjde už na 27 eur bez DPH. Väčší variant (240 litrov) stojí 42 eur bez DPH. Aj vďaka takejto malej investícii môžete vo vašej firme začať okamžite separovať akýkoľvek papierový odpad, od dokumentov a krabíc až po papierové krabičky z čajov.

Žlté nádoby na plast

Do žltých nádob sa štandardne umiestňuje plastový odpad, ale aj tetrapaky či iné obaly, ktoré nepatria do papiera ani do komunálu. Pamätajte, že plastové nádoby by mali byť čisté (teda zbavené mastnoty či zaschnutých jedál). Ak aj polystyrénový obal z baleného obedu po dojedení opláchnete čistou vodou, môžete ho tam s pokojným svedomím umiestniť.

Červené kontajnery na kovy

V niektorých mestách je kovový odpad možné ukladať do červených kontajnerov. Vy si môžete zriadiť červený kontajner na rôzne kovy. Keď bude plný, môžete ho po ceste ľahko odovzdať v najbližších zberných surovinách a odniesť si do firemnej kasy desiatky eur napríklad na kávu či iné výdavky.

Ako znížiť objem komunálneho odpadu?

Aj v bytoch a kanceláriách sa rozmáhajú rôzne malé interiérové kompostéry, do ktorých môžete umiestňovať organický odpad (nedojedený obed a podobne). Ak vaša spoločnosť zmýšľa ekologicky (a ak máte aj nejaké exteriérové priestory), môžete zvážiť aj zaobstaranie klasického veľkého kompostéru.