Aké základy by mali mať kvalitné a bezpečné regály?

Len veľmi málo ľudí si uvedomuje, že regály sú vlastne veľmi ťažkou a pevnou stavbou, ktorú ani zďaleka nemôžeme porovnávať s pergolami či altánkami. Regál nesie obrovskú váhu, a preto musí mať dostatočne pevné kotvenie, či v niektorých prípadoch až samostatné základy. Aké typy kotvenia regálov poznáme? 

Kotvenie o stenu 

Kotvenie o stenu sa najčastejšie používa pri domácich policových regáloch. Správne ukotvený regál môže zabrániť mnohým nešťastiam, napríklad pádu na vás pri jeho preťažení, alebo pri páde na dieťa, ktoré sa môže pokúšať vyšplhať naň práve počas tej jednej osudnej minúty, kedy naň nedávate pozor. 

Kotvenie o zem 

Najviac rôznych typov vyšších regálov sa kotví práve o zem. Do zeme (do pevných základov) sa zapustia oceľové kotvy/háky/vruty, na ktoré sa často jednotlivé nosné tyče priamo namontujú. V niektorých prípadoch sa aj napevno prinitujú alebo privaria, aby nebolo regál možné len tak rozobrať. 

Betónové patky 

Spomínané pergoly a altánky sa najčastejšie stavajú na takzvané betónové patky. V tých sú zabetónované oceľové tyče, ktoré sú ukončené plochým spojom pre dodatočné upevnenie dreveného hranolu. Vy môžete regál uchytiť podobným spôsobom, alebo jeho nohy rovno zaliať betónom. 

Samostatné základy 

Obrovské niekoľko poschodové regály v logistických centrách musia mať často vlastné základy. Pri výstavbe takejto obrovskej haly sa na to už myslí a základy sa budujú ešte pred vytiahnutím obvodových stien. Pri skutočne vysokých regáloch, môžu byť základy hlboké až niekoľko metrov. 

Kotvenie o strop 

Pri vysokých regáloch sa občas používa ešte jeden typ kotvenia. V prípade, že je nad regálom pevný betónový strop, ukotví sa regál aj o ten. Zabráni to tak prípadnému nakláňaniu regálu, a výrazne sa zvýši jeho stabilita v priestore.