Evidencia materiálu v sklade: Čo všetko budete potrebovať?

Máte už relatívne veľký regál a potrebujete si v ňom urobiť poriadok? Je to síce otravné, no zo skúsenosti vieme, že aj to môže byť aj jednoduché a zábavné. Stačí si nájsť ten správny systém, ochotných kolegov alebo zamestnancov a vyhradiť na to jeden deň. Poďme teda na jednotlivé body.

Vymyslite si systém

Pri organizácii skladu a evidencii materiálu v ňom si musíte vymyslieť systém, akým chcete materiál ukladať. Ten, s ktorým najviac manipulujete, ukladajte na začiatok skladu. Môže ísť o materiál, ktorý denne posielate do výroby alebo ktorý si najviac kupujú vaši zákazníci. Materiál, s ktorým sa až tak často nehýbe, môžete uložiť aj viac dozadu. Ťažší materiál umiestňujte na nižšie police a ľahší, naopak, na tie vyššie. Nezabudnite si jednotlivé regál pomenovať písmenami a číslami, ktoré si sami vymyslíte napríklad podľa typu alebo farby tovaru a podľa ktorých sa v regáloch sami zorientujete.

Pripravte si štítky

Tie samolepiace z papiernictva by boli v tomto prípade malé, no vy si môžete vytlačiť vlastné, s hrubým písmom vytlačené na A4 alebo A3 papiere, ktoré nalepíte na regály a pod tovar tak, aby si ich všimol aj skladník, ktorý okolo frčí na vysokozdvižnom vozíku. Správne označené regály sú druhou základnou podmienkou úspešne zorganizovaného skladu.

Posledným a tretím bodom je online evidencia

Je jedno, či vám na evidenciu tovaru stačí len nejaký tabuľkový editor alebo si zaplatíte za lepší databázový program. Niekto sa dokonca spoľahne aj na software, ktorý má grafické zobrazenie regálov ako keby z vtáčej perspektívy. V počítači však musíte vždy rýchlo a jednoducho nájsť požadovaný tovar a rýchlo sa preň vydať na správne miesto.

 

Dúfame, že vám naše rady pomohli a ak máte aj ďalšie otázky o skladovacích systémoch, pokojne sa na nás obráťte. Radi vám pomôžeme.